Pirackie siostry

Jeden z najsłynniejszych klonów Super Mario Bros czyli Giana Sisters pojawił się w 87 roku na komputerach C64 za sprawą niemieckiej firmy Time Warp. Początkowo sprzedawano ją tylko na tamtejszym rynku, ale wieść o znakomitej grze szybko rozeszła się po innych krajach więc chętnych do jej dystrybucji nie brakowało. W Wielkiej Brytanii oprócz wersji na komodę planowano wydać port na ZX Spectrum czym zajęło się Rainbow Arts. Konwersja powstawała w szybkim tempie więc wydawca wysłał nawet przedpremierowe kopie gry do kilku redakcji poczytnych spectrumowych miesięczników.

I tak siostry trafiły na okładkę magazynu Crash w sierpniu 88 roku wraz z entuzjastyczną recenzją przyznającą grze notę 92% oraz znaczek jakości The Crash Smash. W międzyczasie w siedzibie Rainbow Arts pojawili się smutni panowie w czarnych garniturach reprezentujący wielkie Nintendo z żądaniem wstrzymania wszelkich prac nad konwersją Giana Sisters

W ten sposób na dosłownie kilka dni przed przygotowaniem taśmy matki i wysłaniem jej do tłoczni, a raczej firmy duplikującej kasety gra została oficjalnie skasowana z listy wydawniczej. A przecież tytuł był praktycznie gotowy i grywalny od początku do końca. Brakowało mu tylko kilku końcowych szlifów. Według wypowiedzi programistów do dziś nie zachował się oryginalny kod źródłowy, który przekazano w ręce Nintendo. Nie wiadomo też co stało się z kopiami wysłanymi do redakcji czasopism.

Za to nieoficjalne wersje na C64 czy Amigę można sobie dzisiaj z powodzeniem zagrać